روز جهانی کوهستان 22 آذر 1392، روستای وسیه سر- سوادکوه

روز جهانی کوهستان 22 آذر 1392، روستای وسیه سر- سوادکوه

از سال 2003، روز یازدهم دسامبر 20 آذر از سوی سازمان ملل، "روز جهانی کوهستان" نامیده شده است. هدف از این نام‌گذاری و اجرای برنامه‌های گوناگون به این مناسبت، دامن زدن به بحث‌ اهمیت کوهستان در چرخه‌ی حیات است. سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) که هماهنگ کننده‌ی برنامه‌های روز جهانی کوهستان است، شعار امسال این روز را "کوه‌ها،راهگشای توسعه‌ی پایدار" تعیین کرده است.

جمعه 22 آذر 1392 گروه کوهنوردی نوشا با کمک انجمن کوه نوردی ایران دفتر نمایندگی قائمشهر به اتفاق دیگر گروه های کوه نوردی شهرستان قائمشهر(چِکل،اُنیسه،البرز و...) و با مشارکت انجمن کوه نوردی ایران دفتر نمایندگی ساری و به میزبانی دهیاری روستای وسیه سر در هوای سرد و برفی منطقه ی سرخ آباد سوادکوه، روز جهانی کوهستان را گرامی و در خاطره خود ثبت کردند.

برنامه این مراسم با استقبال و پذیرایی ویژه توسط شورا و دهیاری روستای وسیه سر در فضای گرم و صمیمی مسجد این روستا ترتیب داده بودند،آغاز گردید و سپس آقای جعفری مسئول شورای روستا ضمن خوشامدگوی و گرامیداشت روز جهانی کوهستان، به حفظ محیط زیست کوهستان و اهمیت چگونگی حضور کوهنوردان در محیط های کوهستانی از منظر ارتباط و احترام با جوامع محلی،بیانات دوستانه و ویژه ای داشتند.

در ادامه آقای داریوش عبادی مسئول کمیته ی علمی انجمن دوست داران دماوندکوه ضمن سپاسگزاری از میزبانان و برگزارکنندگان این گردهمایی به ضرورت و چرایی برگزاری این روز و اهمیت کوهستان به عنوان بستر حیات جامعه و امنیت غذا به سخنرانی پرداختند.

در انتها برنامه ی پیاده روی از روستای وسیه سر به روستای ارفه ده و  برنامه ی کوهنوردی از روستای وسیه سر به قله ارفه کوه با حضور دوست داران کوهستان برگزار گردید.

/ 2 نظر / 220 بازدید
منصور طاهری وسیه سری

خیلی عالی ست ساکن یزدم -درود بر تمام وسیه سری ها