گردهمایی سمن های زیست محیطی استان مازندران به مناسبت هفته زمین پاک

به مناسبت هفته زمین پاک؛

 3 اردیبهشت 93 گردهمایی سمن های زیست محیطی استان مازندران برگزار شد.


گردهمایی سمن های زیست محیطی استان مازندران به همت انجمن مهرورزان زمین پاک ساری و تلاش فراوان خانم بوداغی  با حضور دکتر فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر ناصر مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران،دکتر شادمان مدیرکل اموراجتماعی وشوراهای استانداری مازندران و مسعود مولانا دبیر اجرایی شورای هماهنگی سمن های زیست محیطی شمال کشور و با حضور فعالین محیط زیست و جمعی از مسئولین و اعضاء سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی استان مازندران از جمله:انجمن دوستداران دماوندکوه،انجمن کوه نوردان ایران(دفاتر ساری و قائمشهر)،انجمن توسعه پایدار،فرزندان زمین پاک داراب کلای ساری،کانون مهندسین قائمشهر و... در سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران برگزار شد.

برنامه با معرفی انجمن مهرورزان زمین پاک و سخنرانی دکتر ایاز  مدیر عامل سازمان مردم نهاد مهرورزان زمین پاک در ارتباط با اهمیت افزایش سطح آگاهی علمی زیست محیطی در جامعه و گسترش آن را در همه حوزه ها آغاز شد و سپس تریبون به مدت چند دقیقه به دکتر شادمان اختصاص یافت تا ایشان از کمبود سازمان های غیردولتی زیست محیطی در استان و لزوم افزایش آن ها بگویند.ایشان به جذابیت های بی نظیر استان از جمله آمدن پرندگانی مانند قو در فصل زمستان اشاره کردند و نیاز استان را به فعالیت های محیط زیستی بیشتر اذعان داشتند.

مسعود مولانا دبیر اجرایی سمن های زیست محیطی شمال ایران،راجع به لزوم به هم پیوستن سازمان های مردم نهاد و همکاری همه جانبه آن ها برای حفظ محیط زیست سخنرانی کردند.ایشان سپس راجع به مشکلات پسماند و دفع زباله در استان هشدار دادند.

عارف آهنگر نماینده انجمن محیط زیستی فرزندان زمین پاک داراب کلا با توصیفی شاعرانه از غم طبیعت و مادر ما زمین در آسیب های وارده توسط انسان و همچنین از خطر نابودی چشمه مازیار در داراب کلا سخن گفته خواهان همیاری و همکاری سمن های محیط زیستی حاضر در جلسه شدند.

سپس نمایشنامه خوانی بسیار جالبی با موضوع محیط زیست و نقش خانواده ها با حضور سه نوجوان و منیژه معصومی کارگردان و نویسنده  تئاتر اجرا شد که به نوعی نقطه عطف این همایش بود.

در ادامه سخنرانی ها دکتر مهردادی نیز بر لزوم همکاری در امر حفاظت تاکید کرده، از حاضرین بخاطر حضورشان تشکر کردند،دکتر صفائیان در مشکلات زیست محیطی را از دیدگاه اکولوژیک بررسی کرده و هشدار دادند که طبیعت تا حدی میتواند آسیب ها را تحمل کنند و بعد از آن یک مرحله رو به زوال به سرعت شکل خواهد گرفت که دیگر کار چندانی برای نجات اکوسیستم نمی توان کرد.

سپس نوبت به خانم دکتر فرشچی رسید که از راه دور (تهران) خود را به ساری رسانده بودند و بنابراین کمی دیر به جلسه رسیدند. لازم به ذکر است که حاضرین و حتی مسئولین از حضور چنین مقام مسئولی در جلسه هیجان زده شده بودند. ایشان درباره فواید بی نظیر دریای خزر و وضعیت اسفناک آلودگی دریای خزر و لزوم همکاری تمامی دوستداران محیط زیست و سمن های محیط زیستی برای حل چنین مشکلی سخن گفتند.

پیش از پایان همایش داریوش عبادی دبیر علمی شورای هماهنگی سمن های زیست محیطی شمال ایران و دبیر علمی انجمن دوستداران دماوندکوه بیانیه سمن های زیست محیطی کشور به مناسبت هفته زمین پاک به شرح زیر قرائت کرد و سپس خاتمه جلسه اعلام شد.

متن بیانیه شورای هماهنگی سمن های زیست محیطی شمال کشور

جلوگیری از تخریب عرصه های منابع طبیعی،حفاظت از محیط زیست و پایداری اکوسیستم ها همواره مورد تاکید مجامع و سازمانهای ملی و بین المللی بوده است،اما شوربختانه همچنان جهان به سمت تخریب زمین،تغییر اقلیم و ناپایداری اکوسیستم ها در حرکت است.

در این میان متاسفانه شمال کشورمان بیش از همه با چالش های جدی زیست محیطی مواجه است،به ویژه موضوع  نابسامانی پسماندها،کاهش کمی و کیفی جنگل ها،آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی و دریا که از مهمترین معضلات شمال کشور به شمار می آیند.

فقدان مدیریت جامع و عدم نگرش به مسائل محیط زیست در برنامه های اقتصادی از اساسی ترین دلایل این معضلات بوده است.وجود صنایع آلاینده و تغییر کاربری های غیر اصولی اراضی جنگلی- مرتعی- کشاورزی ازنتایج ناخوشایند عدم مدیریت جامع و نداشتن باور عملی به مردم و سازمان های مردم نهاد و فقدان رویکرد برنامه ریزی مشارکتی با حضور ذینفعان است.

این شورا به نمایندگی از سوی سازمان های مردم نهاد زیست محیطی شمال کشور انتظار دارد،مسئولین ما حداقل تا یکسال آینده بطور مشخص برنامه ای جامع در زمینه توقف ناپایداری اکوسیستم ها و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و حفاظت از محیطزیست تدوین نموده و به طور شفاف مشارکتی را با مردم در میان بگذارند.

مسلما مردم فهیم مان بویژه علاقه مندان محیط زیست،در چگونگی برنامه ریزی و اجرای آن مشارکت خواهند نمود.

شورای هماهنگی سمن های زیست محیطی شمال ایران ضمن ارج نهادن به هفته زمین پاک،آمادگی خود را جهت همکاری در برنامه ریزی و اجرای برنامه های جامع در استانهای گلستان،مازندران و گیلان در جهت تعامل و مشارکت با دستگاه های اجرایی،آموزشی و تحقیقاتی اعلام می نماید.

به امید سرزمینی پاک و سبز

گزارش: نگین ولیزادگان – کارشناس ارشد محیط زیست

 

 

/ 2 نظر / 14 بازدید
ماسح

آمین به امید سرزمینی پاک و سبز