همایش معضل پسماند شمال کشور

همایش معضل پسماند شمال کشور، چالشها و راهکارها ساری 17 بهمن 1392

همایش یک روزه «معضل پسماند شمال کشور، چالش‎ها و راهکارها» با حضور علاقه‌مندان به طبیعت و اعضای سازمان‎های مردم نهاد فعال در بخش محیط زیست در سالن اجتماعت اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران برگزار شد.

آقای هادیان مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران در آغاز مراسم ضمن خوش آمدگویی به پیک های طبیعت" محمد علی اعلایی و مریم کرم دوست" و دوستدارانشان،سمن های زیست محیطی شمال ایران،از تلاش همه دوستداران طبیعت برای حفظ محیط زیست استان مازندران تشکر و قدردانی نمود.

پخش آثار تصویری در بیان آسیب‎های وارد شده به طبیعت شمال ایران(مستندی از قوهای سرخرود و مستندی از سفر پیک های طبیعت همراه با تصاویری از ناهنجاری های زیست محیطی شمال ایران) و همچنین سخنرانی فعالان محیط زیست،سهیل اولاد زاد،محمد علی اعلایی و مریم کرم دوست درباره ی ضرورت و چرایی اجرای برنامه ی دوچرخه سواری از آستارا تا گرگان با شعار "سلامت همگانی و حفظ محیط زیست" از بخش‎های مهم این همایش بود.

اما عدم ارائه گزارش و اطلاعات آماری به روز شده ای از وضعیت موجود پسماند شمال ایران شامل نوع و حجم زباله های تولید شده(خانگی، صنعتی و ...)، سهم و تاثیر هر یک از مردم و دولت در تولید انواع مختلف زباله و تخریب محیط زیست شمال ایران نشان از محیط تاحدودی ممیزی این همایش بوده است.

در ادامه ی مراسم، جلسه پرسش و پاسخ به سئوالات علاقمندان به طبیعت و اعضای سازمان‎های مردم نهاد فعال در این حوزه با حضور مهندس علی نژاد معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران، داریوش عبادی مسئول کمیته ی علمی انجمن دوستداران دماوند کوه و مشاور علمی شورای هماهنگی سمن های زیست محیطی شمال ایران به نمایندگی از سازمان های مردم نهاد در این همایش و آقای احمدی مسئول پسماند شهرداری ساری برگزار شد.

در آغاز داریوش عبادی به نقش و اهمیت مشارکت خودجوش و تعاملی سمن ها و ایجاد زمینه مشارکت سمن ها از طراحی تا پژوهش و تصمیم سازی با هدف کنترل سریع و کاهش ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی و زیست محیطی تاکید و بیان داشتند:"نگذاریم کشورمان، شهرمان، محیط زیست مان به یک ظرف زباله تبدیل شود و ما در آن زباله ها غرق شویم".

در ادامه بررسی راه‌های کنترل آسیب‎های زباله به طبیعت استان های شمالی ایران و روش‎های ترویج فرهنگ دوستی با طبیعت و راههای کاهش استفاده از لوازم پلاستیکی یکبار مصرف در منازل، کاهش سرانه تولید زباله ی خانوارها، تفکیک زباله از مبدا و مدیریت بازیافت از مباحث مطرح شده در این جلسه پرسش و پاسخ بوده است.

همچنین در این همایش از خانم مریم کرم دوست و آقای محمد علی علایی زوج دوچرخه سواری که مسیر 678 کیلومتری شهرهای ساحلی کاسپین از  آستارا تا گرگان را رکاب می زنند، تقدیر شد.

/ 0 نظر / 9 بازدید