جنگل اوجی تِلار قائمشهر را دریابیم

جنگل اوجی تِلار قائمشهر را دریابیم

"جنگل اوجی تِلار قائمشهر از معدود منابع جنگلهای طبیعی جلگه ای باقیمانده از مازندران قدیم"

صدایی از دور ما را می خواند!

کسی آوای جنگل را می شنود؟!

جنگلی در محاصره ی خرده زمین خواران، جنگلی مملو از زخم قاچاقچیان چوب و الوار جنگلی!

جنگلی در خطر مرگ،مرگی تدریجی و متاثر از بی تفاوتی مسئولین دولتی،منطقه ای و مردمی!

جنگلی آکنده از آه آه آه!

انسان به طور خاص "انسان ایرانی" بر آمده از طبیعت،راه و رسم زندگی سازگار و همگون با طبیعت را به نیکی آموخت.اما چه شده که تکامل عقل و نتیجه ظهور اندیشه و تجربه ی انسان و بطور خاص "انسان ایرانی" در ادامه ی تامل با طبیعت نیانجامید؟! چه شده که اینطور تیشه به ریشه ی خاستگاه خود می زند و بر طبل ویرانگری می کوبد؟! 

در آینده ای نه چندان دور،گونه ی انسان محکوم به نابودی ست!

 ای کاش انسان "اثر پروانه ای" رفتارش را می دانست!

در کیلومتر پنج جاده قائمشهر- بابل جاده فرعی آسفالته در ابتدای روستای سنگ کتی انشعاب گرفته و با گذر از وسط روستای سنگ کتی  به روستای آسیابسر ، پائین رستم، استرآباد محله و در انتها به روستای اوجی تالار می رسد ،این روستا از دهستان تالارپی بخش کیاکلا شهرستان قائمشهر است که حدود 11 هکتار از جنگل  طبیعی جلگه ای،از معدود منابع جنگلهای طبیعی جلگه ای باقیمانده در مازندران (مرکزی) بنام جنگل اوجی تالار، درحوزه استحفاظی شهرستان قائمشهر،علیرغم تجاوز و تهاجم جنگل خواران و قاچاقچیان در این منطقه برجای مانده است.این جنگل از میراث گرانقدر حیات طبیعی است که ازگذشته های دور در منطقه باقیمانده ،دارای ارزش فوق العاده ای (حداقل بعنوان بانک  ژن)است، این توده جنگلی که غالب گونه های درختی آن توسکا است،تنها باقیمانده زیستگاه حیات وحش منطقه می باشد،که میبایست مورد حفاظت ویژه قرار گرفته،تا مورد استفاده محققان و علاقه مندان محیط زیست قرارگیرد.تشکلهای مردم نهاد منطقه از جمله انجمن کوهنوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر و انجمن توسعه پایدار قائمشهر،اخیرا با دریافت اخبار،گزارش ها و  سپس بازدید از این منطقه، شاهد تخریب و آلودگی محیط زیست و تجاوز و تهاجم جنگل خواران و زمین داران اطراف این توده جنگلی بوده،که نمونه بارز آن: 1- شکار غیر قانونی. 2- قطع درختان جنگلی و قاچاق چوب. 3- تجاوز به حریم جنگل به منظور تغییر کاربری جنگل به باغ کشاورزی با کاشت گونه های درختی چون مرکبات در ضلع های شرقی و جنوبی و تغییر کاربری حریم جنگلی به زمین شالیزاری در ضلع جنوب غربی.4- تجاوز به حریم جنگل با طرح توسعه آب بندان در ضلع شمالی. 5- رهاسازی و ورود سموم کشاورزی زمین های اطراف این توده ی جنگلی به کانال آبی که سراسر جنگل را احاطه کرده است.

انجمن کوهنوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر و انجمن توسعه پایدار قائمشهر در اولین اقدام طی نامه ای به مدیریت کل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران،این اداره و سایر ادارات مربوطه همچون سازمان محترم جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور،اداره کل محترم حفاظت محیط زیست استان مازندران،اداره محترم منابع طبیعی شهرستان قائمشهر،اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان مازندران را نبست به این اقدامات تجاوز کارانه،آگاه کرده و آمادگی خود را جهت حراست همه جانبه این منبع حیاتی ذیقیمت،درکنار مامورین موظف و متعهد آن اداره محترم را تحت شرایط زیر اعلام نموده است.

1-نقشه دقیق محل با مختصات UTM تهیه و بعنوان میراث حیات طبیعی در مراجع ذیربط ثبت گردد.

2-طرح حفاظت و حمایت از این توده جنگلی برای جلوگیری از هرگونه تعرض تهیه و به مورد اجرا گذارده شود.

3-محدوده داخل آن تحت حفاظت درآمده و از هر گونه بهره برداری،ممنوع اعلام گردد.

4-عرصه جنگلی مذکور برای مطالعات متخصصین و محققین و اندیشمندان ذیربط تحت شرایط خاص و با صدور مجوز ویژه آزاد باشد.

5-آب بندان اوجی تالارکه درضلع شمالی آن واقع شده ،اگرچه بهره برداری ازآب آن توسط صاحبان حقوق مربوطه کماکان ادامه خواهد یافت ،ازآنجا که هرگونه تغییراحتمالی درشیوه بهره برداری از این آب بندان روی موجودیت جنگل مذکور میتواند اثرگذار باشد،لذا لازم است تغییرات درشیوه بهره برداری آب بندان طوری باشدکه لطمه ای به موجودیت جنگل وارد نشود.

6-از آنجا که نام محلی جنگل اوجی تالار، بین اهالی روستاهای اوجی تالار و آسیابسر بدلیل ادعای بهره برداری از منافع جنگل مذکور مورد مناقشه و اختلاف هست،لذا پیشنهاد میشودکه طرح حفاظت جنگل مذکور بنام دهستان محل ،"طرح حفاظت جنگل تالارپی" برروی آن گذارده شود.

7-اگر درحد امکان و مقدورات آن اداره کل محترم،امکان تهیه بودجه و اعتبارکافی سریع الوصول برای تهیه و اجرای طرح مذکور میسر نمی باشد، این آمادگی وجوددارد تا از تشکلها و انجمن های مردم نهاد جلب کمک گردد،تا هرچه سریعتر نسبت باین امر مهم اقدام شود.

اما براستی آینده این گونه جنگل ها چه خواهد شد؟!


 

/ 0 نظر / 58 بازدید