این برگه پس از خوانده شدن خود به خود از بین نمی رود!

این برگه پس از خوانده شدن خود به خود از بین نمی­رود!

آیا تا به حال فکر کرده­اید که یک برگ کاغذ پس از خوانده شدن به کجا می­رود؟

شاید باورنکنید که سرنوشت این کاغذ تا چه حد با سرنوشت ما انسان­ها گره خورده است. این فقط یک تکه کاغذ نیست. این سرنوشتی است که انسان­ها برای یک درخت آفریدند. این کاغذ می­توانست برگی از یک درخت یا قسمتی از تنه­ی آن باشد و جزئی از طبیعت! طبیعتی که زندگی انسان­ها بی­شک در ابعاد مختلف بدان وابسته است. اما اکنون به صورت برگی کاغذ دردستان شماستوسرنوشتش میتواند جایی در روی سنگفرش خیابان، درون جوی آب، در تکه زمینی متروک در گوشه ه­ای از شهر، و یا رودخانه ه­ای دورافتاده و یا حتی رودخانه ه­ای باشد که درست از وسط شهر شما عبور میکند و یا می­تواند به صورت زباله­ای در جنگل درآید. چه خوب است اگر سرنوشت این کاغذ در مسیر بازیافت و استفاده مجدد باشد که طبیعت کمتری هرروزه نابود گردد.

چگونه این اتفاق می­افتد؟؟

این اتفاق هنگامی امکان­پذیر است که شما زباله­ هایتان را در خیابان، در جوی آب، در جنگل و رودخانه و یا هر مکانی که در دسترس و راحت­تراست نریزید. شاید نگه داشتن این کاغذ یا دستمال کاغذی، پوست آدامس و یا هر زباله دیگر در دستانتان یا در کیفتان به طور موقت تا زمان رسیدن به مکانی برای دفع زباله مثل سطل­های زباله کار راحتی به نظر نرسد؛ شاید ریختن انبوه زباله­هایمان در جوی خیابان کاری لذت­بخش و آسان به نظر آید؛ شاید به این روش زندگی عادت کرده باشیم. اما به آنروز بیاندیشید که دیگر هوایی پاکیزه­ برای تنفس نداریم، چون مملو از گرد و غبار و میکروب­هایی است که با انبار کردن زباله ها ایجاد کردیم؛ روزی که آب آشامیدنی­مان آنقدر آلوده باشد که بین نوشیدن و رفع تشنگی یا ننوشیدن آن همیشه در درنگ باشیم. روزی که بوی بد زباله­ ها و آلودگی ناشی از آن­ها زندگی­مان را به ورطه­ی نابودی کشانده است. ماهی­ های مصموم، آب و دریای آلوده، مناظر زشت و کثیف هم اکنون نیز زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. هر روزغفلت به بهای کاهش زمان تنفس و بقای خودمان و عزیزانمان است.

تغییر سرنوشت­مان و تبدیل آن به زندگی دور از آلودگی و طبیعتی نابود شده، با دستان خودمان امکان پذیر است. بیایید فردایمان را به دور از زشتی و آلودگی ترسیم کنیم.

بیایید آلودگی را به راحتی وارد محیط زندگی خود و عزیزانمان نکنیم.

از همین برگ کاغذ شروع کنیم؟

نگین ولیزادگان-کارشناس ارشد محیط زیست

 

/ 0 نظر / 61 بازدید