انجمن کوه نوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر

Qa'emshahr Alpine Club

این برگه پس از خوانده شدن خود به خود از بین نمی رود!

این برگه پس از خوانده شدن خود به خود از بین نمی­رود!

آیا تا به حال فکر کرده­اید که یک برگ کاغذ پس از خوانده شدن به کجا می­رود؟

شاید باورنکنید که سرنوشت این کاغذ تا چه حد با سرنوشت ما انسان­ها گره خورده است. این فقط یک تکه کاغذ نیست. این سرنوشتی است که انسان­ها برای یک درخت آفریدند. این کاغذ می­توانست برگی از یک درخت یا قسمتی از تنه­ی آن باشد و جزئی از طبیعت! طبیعتی که زندگی انسان­ها بی­شک در ابعاد مختلف بدان وابسته است. اما اکنون به صورت برگی کاغذ دردستان شماستوسرنوشتش میتواند جایی در روی سنگفرش خیابان، درون جوی آب، در تکه زمینی متروک در گوشه ه­ای از شهر، و یا رودخانه ه­ای دورافتاده و یا حتی رودخانه ه­ای باشد که درست از وسط شهر شما عبور میکند و یا می­تواند به صورت زباله­ای در جنگل درآید. چه خوب است اگر سرنوشت این کاغذ در مسیر بازیافت و استفاده مجدد باشد که طبیعت کمتری هرروزه نابود گردد.

چگونه این اتفاق می­افتد؟؟

این اتفاق هنگامی امکان­پذیر است که شما زباله­ هایتان را در خیابان، در جوی آب، در جنگل و رودخانه و یا هر مکانی که در دسترس و راحت­تراست نریزید. شاید نگه داشتن این کاغذ یا دستمال کاغذی، پوست آدامس و یا هر زباله دیگر در دستانتان یا در کیفتان به طور موقت تا زمان رسیدن به مکانی برای دفع زباله مثل سطل­های زباله کار راحتی به نظر نرسد؛ شاید ریختن انبوه زباله­هایمان در جوی خیابان کاری لذت­بخش و آسان به نظر آید؛ شاید به این روش زندگی عادت کرده باشیم. اما به آنروز بیاندیشید که دیگر هوایی پاکیزه­ برای تنفس نداریم، چون مملو از گرد و غبار و میکروب­هایی است که با انبار کردن زباله ها ایجاد کردیم؛ روزی که آب آشامیدنی­مان آنقدر آلوده باشد که بین نوشیدن و رفع تشنگی یا ننوشیدن آن همیشه در درنگ باشیم. روزی که بوی بد زباله­ ها و آلودگی ناشی از آن­ها زندگی­مان را به ورطه­ی نابودی کشانده است. ماهی­ های مصموم، آب و دریای آلوده، مناظر زشت و کثیف هم اکنون نیز زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. هر روزغفلت به بهای کاهش زمان تنفس و بقای خودمان و عزیزانمان است.

تغییر سرنوشت­مان و تبدیل آن به زندگی دور از آلودگی و طبیعتی نابود شده، با دستان خودمان امکان پذیر است. بیایید فردایمان را به دور از زشتی و آلودگی ترسیم کنیم.

بیایید آلودگی را به راحتی وارد محیط زندگی خود و عزیزانمان نکنیم.

از همین برگ کاغذ شروع کنیم؟

نگین ولیزادگان-کارشناس ارشد محیط زیست

 

+   وحید متانی ; ٩:۳٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩۳

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir