انجمن کوه نوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر

Qa'emshahr Alpine Club

پاکسازی حاشیه رودخانه تِلار به مناسبت روز جهانی حفاظت از رودخانه ها

پاکسازی حاشیه رودخانه تِلار به مناسبت روز جهانی حفاظت از رودخانه ها


هفدهمین سال گرامیداشت روز جهانی حفاظت از رودخانه ها (Days of Action for Rivers) 24 اسفند (March 14th)، امسال با شعار "رودها در دست ماست" در شهرستان سوادکوه شمالی(شیرگاه) با همکاری انجمن کوه نوردان قائمشهر ، شهرداری و شورای شهر شیرگاه و با حضور کوه نوردان و علاقه مندان محیط زیست منطقه (جوامع محلی) و همچنین مشاور علمی شورای هماهنگی سازمان های زیست محیطی شمال ایران، نمایندگان انجمن کوه نوردان قائمشهر، فرماندار و شهردار و اعضای شورای شهر شیرگاه و هلال احمر، در پارک جنب شهرداری شیرگاه در تاریخ 23 اسفند 92 برگزار شد.

در آغاز این برنامه مهندس کریمی از اعضای شورای شهر شیرگاه ضمن خیرمقدم، برنامه ی گرامیداشت روز جهانی حفاظت از رودخانه ها را فرصتی برای بهبود محیط زیست شیرگاه توصیف کرد و از آمادگی شورای شهر و شهرداری شیرگاه در برگزاری مراسم ها و جشن ها برای آگاهی سازی و نشست های زیست محیطی به منظور حل معضل پسماند و آلودگی های زیست محیطی منطقه خبر داد و در ادامه، وحید متانی نماینده انجمن کوه نوردان ایران (دفتر قائمشهر) به معرفی سابقه و اقدامات "نهاد مردمی رودهای جهانی"(International Rivers) و شعار امسال 2014 "رودها در دست ماست" (Rivers Are in Our Hands) ، اهمیت و نقش رودخانه ها به عنوان شریان های حیات بخش زمین پرداخته است.

در بخش پایانی مراسم سخنرانی، داریوش عبادی مشاور علمی شورای هماهنگی سازمان های زیست محیطی شمال ایران از ویژگی های اکولوژیک منطقه ی شیرگاه و احیای توریسم و گردشگری مسئولانه سخن گفت و به اهمیت فعالیت انجمن های مردم نهاد در عرصه زیست محیطی  پرداخته و در انتهای سخن خود،حمایت مسئولین شهری، همراهی و مشارکت جوامع محلی در برنامه های زیست محیطی را خواستار شد و از ابلاغیه استاندار محترم مازندران به دستگاه های اجرای و نظارتی استان برای همکاری و مشارکت بیشتر با نهادهای مردمی (به عنوان رکن سوم توسعه پایدار) خبر داد.

بعد از سخنرانی ها، برنامه پاکسازی رودخانه با حضور شرکت کنندگان در حاشیه رودخانه تِلار آغاز شد. شهردار ، فرماندار و دیگر دوست داران محیط زیستی با حضور در کنار رودخانه، بعد از بازدید از محل اتصال دورودخانه تِلار و رودخانه کسیلیان به پاکسازی حاشیه رودخانه ی تِلار پرداختند.

در چندین مورد انباشت بطری ها ، پلاستیک ها ،زباله های خانگی،نخاله های ساختمانی و ورود فاضلاب خانگی به رودخانه تِلار مشاهده و عکسبرداری و  به شهردار و فرماندار و همراهان آنها گزارش شد و مسئولین قول همکاری برای جمع آوری زباله ها و بررسی و جلوگیری از ورود فاضلاب ها به رودخانه تِلار را دادند.

ویژگی های این برنامه شامل:

1- برگزاری نخستین برنامه زیست محیطی با همکاری انجمن های مردم نهاد منطقه و مسئولین دولتی و شهری.

2- طبق توافق با شهرداری و شورای شهر شیرگاه در این برنامه، مقرر شد در هفته ی اول اردیبهشت 93 به مناسبت روز شورای شهر، نشست هم اندیشی در جهت حل معضلات زیست محیطی سوادکوه شمالی با حضور 7 نماینده (1- نماینده سازمان های مردم نهاد سوادکوه شمالی. 2- نماینده شهرداری و شورای شهر شیرگاه. 3- نماینده فرمانداری شهرستان. 4- نماینده اداره آموزش و پرورش. 5- نماینده اداره محیط زیست شهرستان. 6- نماینده اصناف و کارخانجات منطقه. 7- نماینده اداره بهداشت و محیط) به میزبانی شهرداری شیرگاه تشکیل گردد.

3- توجه و استقبال جوامع محلی(مغازه دارها، عابرین و مسئولین شهری) به برنامه روز جهانی حفاظت از رودخانه ها و پاکسازی نمادین حاشیه رودخانه تِلار و اعلام همکاری مسئولین و مردم منطقه برای برگزاری دیگر مناسبت های زیست محیطی جهانی.

4- طبق توافق با شهرداری و شورای شهر شیرگاه در این برنامه، مقرر شد هر ماه در جهت افزایش آگاهی عمومی از طریق ارسال  پیام کوتاه زیست محیطی به شهروندان شیرگاه، نکات و الزامات زیست محیطی یادآوری شود.

اما از مشکلات و معایب این برنامه می توان:

1- عدم حضور کودکان و نوجوانان با توجه به دعوت از اداره آموزش و پرورش منطقه شیرگاه جهت همکاری در این برنامه.

2- ضعف در اطلاع رسانی و تبلیغات تصویری(بنر،بروشور و نصب پلاکارد های زیست محیطی).

3- عدم پیمایش حاشیه رودخانه به علت خروشان بودن رودخانه و شرایط جوی نامناسب.

*وحید متانی- عضو گروه کوه نوردی نوشا و نماینده انجمن کوه نوردان ایران(دفتر قائمشهر).

+   وحید متانی ; ٩:٢۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٩ اسفند ۱۳٩٢

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir