انجمن کوه نوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر

Qa'emshahr Alpine Club

اصول ایمنی صاعقه زدگی در کوهستان
نویسنده : وحید متانی - ساعت ۱٢:٥٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩٥
 
صاعقه زدگی در کوهستان
با شروع فصل پاییز و هوای متغیر، شرایط احتمال برخورد با رعد و برق بسیار زیاد است.برخی از اصول ایمنی صاعقه زدگی را با هم اندیشه می کنیم:
وجود ابرهای تیره و افزایش باد خبر از قریب الوقوع بودن صاعقه است.
علائم:
۱- راست شدن موهای بدن یا احساس گزگز و مورمور در پوست.
۲- ایجاد هاله آبی رنگ دور اشیای فلزی.
۳- ایجاد بوی خاصی تا حدودی شبیه بوی وایتکس.
اصول ایمنی:
۱- درشرایط صاعقه از تجمع به دورهم خوداری نمایید.
۲- در کوتاه ترین ارتفاع ممکن قراربگیرد."رعایت مخروط امنیت".
۳- از اجسام فلزی، ترجیحا پوشاک خیس، درختان،کلبه های چوبی فاصله بگیرید."رعایت مخروط امنیت".
۴- در صورت وقوع صاعقه سریعا بروی زمین بنشینید" مطابق تصویر زیر" و هرگز به طور مستقیم برروی زمین دراز نکشید.
۵- درکوهستان اگر بالاتر از خط ارتفاع درختان قرار دارید بدان معناست که شما درمرتفع ترین مکان هستید. سریعأ خود را به ارتفاع پایین تر از درختها رسانده و در فضای بین درختان کوتاه پناه بگیرید.
تصویر 1 : مخروط امنیت - قرار گیری در یک سوم میانی فاصله
تصویر 2 : مخروط امنیت - قرارگیری در فاصله یک سوم میانی
تصویر 3: مکان مناسب و نحوه نشستن درست به صورت چمپاتمه - "خیس شدن در زیر بارون بهتر از صاعقه زدگی در زیر درختان است"

 
 
اخلاقیات طبیعت پیمایی کم اثر
نویسنده : وحید متانی - ساعت ٦:٥٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٥
 

اخلاقیات طبیعت پیمایی کم اثر را بشناسیم

 

هنگامی که گزینه ها دشوار باشند، نیاز به یک اصول راهنما داریم یک دستور عمل رفتاری ساده برای حفاظت زمین، آزادی های خود و فرصت طبیعت پیمایی های دیگرمان. هفت اصل رسمی در فرهنگ رفتاری " ردی نگذارید" وجود دارد.

1- پیشاپیش برنامه ریزی کنید و آماده باشید یعنی مقررات و لازمه های منطقه ای را که می خواهید ببینید، بشناسید.برای شرایط آب و هوایی سخت، خطرها، و شرایط اضطراری آماده باشید. سفر خود را برنامه ریزی کنید تا وقت کم نیاورید. در گروه های کوچک به منطقه بروید. گروه های بزرگ را به دسته های چهار تا شش نفره خرد کنید. غذاهای خود را دوباره بسته بندی کنید تا دور ریزها را به حداقل برسانید. از نقشه و قطب نما و جی پی اس استفاده کنید تا مجبور به علامت گذاری با رنگ، سنگ چین، یا پرچم نشوید.
2- بر روی سطح های سخت گام بگذارید و چادر بزنید. سطح های سخت شامل راه های پاکوب، چادرگاه های پیشین، سنگ و صخره، علف های خشک، و برف می باشند. چادرها را دست کم دویست متر دور تر از دریاچه ها و رودها بزنید تا زیست بوم های "کنار رودخانه ای" آسیب نبینند. چادرگاه های خوب پیدا می شوند، نه آن که ساخته شوند. در منطقه هایی که دیگران هم رفت و آماد دارند،نیازی به تغییر محل چادر زنی نیست. بروی استفاده از پاکوب ها و چادرگاه های موجود متمرکز شوید. در یک ردیف و در وسط پاکوب راه بروید، حتی اگر گِلی یا خیس است. در منطقه های دست نخورده، چادرگاه را کوچک بگیرید و فعالیت را در نقطه ای متمرکز کنید که گیاه ندارد . استفاده های خود از زمین را پخش کنید تا چادرگاه و راه جدیدی درست نکنید . از نقاطی که تاثیر (حضور انسان) در حال پدید آمدن است، دوری کنید.
3- پسماندها را درست دفع کنید،درست ببندید و ببرید. چادرگاه و استراحتگاه خود را بازبینی کنید تا زباله و ته مانده ی غذا باقی نمانده باشد. تمام آشغال ها و ته مانده های خوراک را با خود ببرید. مدفوع را در چاله هایی به عمق حدود بیست سانتی متر، در فاصله ی دست کم هفتاد متر از آب، چادرگاه و راه پاکوب دفن کنید. چاله را بپوشانید و با محیط هماهنگ کنید. دستمال توالت و اقلام بهداشتی مشابه را بسته بندی کنید و با خود ببرید. برای شستن خودتان یا ظرف ها، آب را بردارید و به فاصله ی دست کم هفتاد متری رودخانه یا دریاچه ببرید و مقدار کمی صابون "زیست تجزیه پذیر" به کار برید. آب ششستو را پخش کنید.
4- چیزهایی را که می بینید،باقی بگذارید. گذشته را حفظ کنید: به بناهای تاریخی و آثار فرهنگی دقت کنید، اما به آن ها دست نزنید. سنگ ها، گیاهان، و دیگر چیزهای طبیعی را به همان شکل که می یابید، باقی بگذارید. از آوردن یا بردن گونه های گیاهی یا جانوری غیربومی خودداری کنید. بنا یا میز و صندلی نسازید و گودال و جان پناه حفر نکنید.
5- تاثیر آتش را به حداقل برسانید. آتش در چادرگاه ها، می تواند سبب تاثیرهای ماندگار شود. برای پخت و پز، از یک اجاق کوچک و برای روشانایی از شمع یا لامپ های ال ای دی استفاده کنید. اگر در منطقه افروختن آتش مجاز است، از جایگاه های نصب شده برای این کار استفاده کنید. آتش را کوچک بگیرید. فقط از چوب های ریخته بر زمین که با دست قابل شکستن هستند استفاده کنید. چوب و زغال ها را تا حدی که خاکستر شوند بسوزانید، آتش را کاملا خاموش و خاکسترها را پخش کنید.
6- حیات وحش را پاس بدارید. جانوران وحشی را از دور نگاه کنید،دنبال آن ها نروید. هیچ گاه به جانوران غذا ندهید. خوراک دهی به جانوران به سلامت آن ها آسیب می رساند، رفتارهای طبیعی شان را دگرگون می سازد، و آن ها را در معرض خطر شکارگرها و عوامل دیگر قرار می دهد. با نگهداری مطمئن غذا و زباله ها از حیات وحش، خودتان را حفاظت کنید. حیوان های اهلی خود را در همه حال کنترل کنید یا آن ها را در خانه بگذارید. در دوره های حساس مانند زمان جفت گیری، آشیانه سازی، پرورش بچه ها، و در زمستان، از جانوران وحشی و پناهگاههای آنها دوری بجویید.
7- نسبت به دیگران ملاحظه کار باشید و به همنوردان و  افراد دیگر احترام بگذارید و کیفیت تجربه ی ایشان را حفظ کنید. مراعات دیگران را بکنید. به دیگران برای عبور از کنار شما راه بدهید. اگر در حین حرکت به کوله پشتی فرد جلویی برخورد می کنید، یک گام به عقب بگذارید. برای تنفس و چادرزنی، از مسیر پاکوب و دیگران فاصله بگیرید. بگذارید صدای طبیعت چیره باشد. از ایجاد سر و صدا پرهیز کنید.

"کارگروه فنی و آموزشی انجمن کوه نوردان قائمشهر"
 
 
 
 
 
 
 

 
 
شبکه سمن های قائم شهر
نویسنده : وحید متانی - ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ شهریور ۱۳٩٥
 
جلسه هم اندیشی نمایندگان سازمانهای مردم نهاد ( سمن ) قائم شهر
اولین جلسه هم اندیشی سمن های قائم شهر چهارشنبه 3 شهریور 95 در محل کانون مهندسین قائم شهر،با حضور نمایندگان ۱۵سازمان مردم نهاد فعال برگزار گردید. 
این جلسه در پی بیش از دو سال پی گیری و هم اندیشی سمن ها در قائم شهر و پس از تشکیل هیئت موسس با هدف تشکیل شبکه ی سمن های قائم شهر برگزار گردید.
هدف از تشکیل شبکه،هم افزائی و هم اندیشی با استفاده ازخردجمعی،انتقال تجربه و تبادل اطلاعات و خبر،همپائی و همیاری،به وجود آمدن مرکزثقل مدنی با هدف ایجاد قدرت مدنی در جامعه می باشد.
در این جلسه پیرامون تاریخچه شبکه سمن ها در قائم شهر و ضرورت تشکیل و فهم مشترک نمایندگان سمن ها از شبکه و هم اندیشی و اهداف آن و در ادامه پرسش و پاسخ پیرامون آن با حضور نمایندگان سمن های مختلف برگزار گردید.
با تشکر از نمایندگان سمن ها و جناب دبیر تیموری برای اداره جلسه و جناب مولانا مهمان ویژه جلسه برای توضیحات و انتقال تجارب موفق شبکه ی سمن های بابل.