انجمن کوه نوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر

Qa'emshahr Alpine Club

برگزاری روز جهانی کوهستان در روستای سنگده

International Mountain Day - 11 December 2014

‘Mountain Farming is Family Farming’.

روز جهانی کوهستان فرصتی برای ایجاد آگاهی در مورد اهمیت کوه ها در زندگی ست به منظوربرجسته کردن فرصت ها و محدودیت ها در توسعه کوهستان و ایجاد مشارکت های مردمی به جهت تغییر مثبت در کوه ها و ارتفاعات جهان.

امسال طرح ما برای روز جهانی کوهستان ،کشاورزی در مناطق کوهستانی ست.

در اینجا ما یک فرصت برای افزایش اگاهی در مورد نحوی کشاورزی در دامنه کوه ها داریم که عمدتا کشاورزی خانوادگی بوده است،یک مدل از توسعه پایدار برای قرن ها.

روز جهانی کوهستان 2014 به چگونگی کشاورزی توسط خانواده های بومی در منطقه می پردازد به دلیل رشد جمعیتی،جهانی شدن اقتصاد،شهر نشینی و مهاجرت مردان و جوانان به مناطق شهری.

این تغییرات می تواند فرصت های برای توسعه محلی ارائه کند،افرادی که در مناطق کوهستانی می توانند این فرصت ها را با تعامل با فعالیت هایی مانند گردشگری،صنایع دستی و محصولات بارزش تولید شده در این مناطق بوجود بیاورند و همراه با سیاست سرمایه گذاری مناسب می تواند دسترسی کشاورزان را به منابع جهت زندگی بهبود ببخشد و باعث افزایش ظرفیت انها برای درآمد زائی گردد.

روز جهانی کوهستان امسال 21 آذر 93 در روستای سنگده منطقه دو دانگه فریم در هنرستان فنی صنایع چوب فریم توسط دفاتر انجمن کوه نوردان ساری و قائمشهر و با شرکت گروه کوه نوردی (نوشا) و انجمن های زیستی محیطی و نمایندگان (توسعه پایدار قائمشهر،کانون مهندسین قائمشهر،انجمن هم اندیشان توسعه دودانگه،گروه کوه نوردی چکل)و جمعی از مردم محلی کوهستان سنگده و بر پایی نمایشگاه کتاب و حضور کودکان طبیعت گرد زیر نظر انجمن کوه نوردی ساری برگزار گردید.

برنامه با خیرمقدم توسط رئیس شورای اسلامی سنگده و سخنرانی دکتر کوروش شریفی دانش آموخته منابع طبعیی رشته جنگل و ماهروزه محمدی فعال زیست محیطی و منابع طبیعی کوهستان سنگده آغاز شد.

در این همایش کوروش شریفی به بیان نقش و اهمیت کوهستانها در تامین غذای و معیشت مردم پرداخته و سپس ماهروزه محمدی به اهمیت مشارکت جوامع محلی در پیشبرد طرحهای جنگلداری اشاره داشته اند و  هم فرمودند "اگر 50 سال پیش مدیریت جنگلها از بالا به پایین در قالب طرحهای جنگلداری بوده است امروزه بدون نظر و مشارکت مردم اجرای این طرح ها امکان پذیر نمی باشند".

در پایان ارائه فیلمی از مستند ساز معروف زیست محیطی میهن فرهاد ورهرام بنام "یکی بر سر شاخ و بن می بیرید" نمایش داده شد.

در حاشیه:

1- پذیرایی(صبحانه) از شرکت کنندگان توسط شورای محل سنگده.

2- برپایی نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان.

3- تقدیر از کودکان طبیعت گرد انجمن کوه نوردان ساری.

4- معرفی انجمن هم اندیشان توسعه دودانگه!!

5- جنگل پیمایی در جنگل مرس سی.

(عکس ها از صدیقه بوداغی)

+   وحید متانی ; ٧:٤۸ ‎ق.ظ ; جمعه ٢۸ آذر ۱۳٩۳

دعوت به همایش روز جهانی کوهستان

تغذیه مردم،مراقبت از زمین با کشاورزی خانوادگی
21 آذر / روز جهانی کوهستان / سالن هنرستان فنی سنگده

+   وحید متانی ; ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩۳

برگزاری نشست سراسری دفاتر انجمن کوه نوردان ایران در ساری

نشست سراسری انجمن کوهنوردان ایران و دفاتر نمایندگی شهرستانها

این نشست 13 آذر 93 در نوبت صبح و بعدظهر به میزبانی ساری و با حضور عباس ثابتیان رییس انجمن کوه‌نوردان ایران، مریم عطاریه؛ دبیر و عضو «دکا» (کارگروه محیط زیست)، عباس محمدی نایب رییس و سرپرست «دکا»(کارگروه محیط زیست)،لطیفه بقراط؛ کمیته شهرستان ها و نمایندگی ها، مهدی کاسبیان خزانه‌دار و سرپرست کمیته فنی و نمایندگانی از سمنان،زنجان،تالش،بابل،آمل،قائمشهر و ساری برگزار شده است.

گفت و گوی پیرامون چشم انداز انجمن کوه نوردان و اهداف و برنامه ها و مشکلات دفاتر عضو به همراه کارگاه مشارکت و برنامه ریزی از جمله مهمترین بخش های این نشست بوده است.


+   وحید متانی ; ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩۳

تاریخچه تاسیس انجمن کوه نوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر

مروری بر گذشته انجمن
در تاریخ 1389/10/28 اولین دوره انتخابات دفتر نمایندگی انجمن کوه نوردان با حضور گروه های کوه نوردی قائمشهر شامل: چِکل،نُوشا،یکتا،دِبرار،خِرونِرو،اُنیسه،فولاد طبرستان،البرز،ونوشه و انجمن توسعه پایدار قائمشهر و با حضور سرکار خانم لطیفه بقراط مسئول دفاتر نمایندگی های انجمن کوه نوردان ایران،برگزار گردید.
1- خانم ها: معصومه کاظمی و مهناز زمانی و آقایان: مهندس ذبیحی،شاهپور ابراهیم نژاد،علی صمدی فر،شروین علیزاده به عنوان نفرات منتخب این دفتر انتخاب گردیدند.
2- در تاریخ 1389/11/17 دفتر نمایندگی قائمشهر موفق به اخذ مجوز از انجمن کوه نوردان ایران (دفتر مرکزی تهران) به شماره 89/18975 گردید.
ادامه دارد ...

+   وحید متانی ; ۸:٠٦ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٤ آذر ۱۳٩۳

گردهم آیی سراسری اعضای انجمن

گردهم آیی سراسری اعضای انجمن

انجمن کوه نوردان ایران تمامی اعضای خود و به ویژه اعضای هیات های اجرایی دفاتر نمایندگی در شهرستان ها را به حضور در گردهم آیی سراسری خود در شهر ساری دعوت می کند.
این گردهم آیی روز پنج شنبه 13 آذرماه در شهر ساری برگزار خواهد شد.

در این دیدار تلاش خواهد شد تا در مورد هدف های انجمن و راه های دستیابی به آنها و ارتقای موقعیت کنونی انجمن، به گفتگو و مبادله ی تجربه بپردازیم.
در این نشست در کنار برپایی کارگاه هایی برای آموزش جمعی کارهای مشارکتی، سعی داریم تا انتقادها، نظرها و راه کارهای ارائه شده برای بهترسازی انجمن را بشنویم.

برنامه ی این گردهم آیی کاملا تعاملی و مشارکتی است و همگی در مدیریت و اجرای آن نقش خواهیم داشت.

از اعضای هیات های اجرایی تقاضا می کنیم آخرین مدارک مربوط به نمایندگی و لیست اعضای شهر خود از سال 1391 تا به حال را همراه داشته باشند.

امکان اسکان در محل همایش برای چهارشنبه 12 و پنج شنبه 13 آذر فراهم شده است، برای هم آهنگی و اطلاع دقیق از محل برگزاری نشست با تلفن 09111115372 (خانم لطیفه بقراط) تماس بگیرید و تا روز چهارشنبه 5 آذر تعداد کسانی را که به ساری می آیند به دفتر انجمن در تهران و یا به خانم بقراط اعلام فرمایید.

+   وحید متانی ; ٩:٤۳ ‎ب.ظ ; شنبه ۸ آذر ۱۳٩۳

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir