انجمن کوه نوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر

Qa'emshahr Alpine Club

توصیه‌های ایمنی به کوه‌نوردان با توجه به سرمای هوا و بارش‌های اخیر

توصیه‌های ایمنی به کوه‌نوردان با توجه به سرمای هوا و بارش‌های اخیر

کارگروه جستجو و نجات فدراسیون: نظر به بارش‌های کم سابقه و غیر متعارف برف در چند روز گذشته در اکثر مناطق مرتفع و کوهستانی کشور، کاهش شدید دما و نیز افزایش احتمال وقوع حوادث به ویژه ریزش بهمن در شیب‌ها و دامنه‌های کوهستانی و ارتفاعات بالا و با توجه به روزهای پایانی هفته و صعود کوهنوردان به مناطق مرتفع کارگروه ایمنی، جستجو و نجات فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی لازم می‌داند توصیه های ذیل را به کوه‌نوردان و علاقه‌مندان به صعود به مناطق کوهستانی بنماید:

۱- توجه داشته باشید که بسیاری از شیب های کوهستانی کشورمان، استعداد لازم برای تولید بهمن را دارا هستند اما به دلیل عدم بارش کافی ممکن است سالها هیچگونه خطری ایجاد نکنند. این شیبها در شرایط فعلی میتوانند خطرآفرین بوده و موجب ریزش بهمن شوند.

۲- قبل از عزیمت به مناطق کوه‌نوردی از شرایط آب و هوایی منطقه اطلاعات کافی را کسب کرده باشند(در حادثه امروز ۹۳/۸/۱۴ مسیر جنوبی دماوند و گرفتار شدن کوهنورد در بارگاه سوم دماوند فرد صعودکننده توجهی به وضعیت آب و هوایی منطقه نداشته است).

۳- تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته و در صورت همراه نداشتن لوازم کافی از صعود به ارتفاعات جدا پرهیز نمایند.

۴- شماره تلفن های ضروری منطقه همچون هلال احمر۱۱۲، آتش نشانی۱۲۵، نیروی انتظامی۱۱۰، راهنمایان کوهستان و پناه گاه های منطقه را همراه داشته باشید تا در صورت ضرورت مورد استفاده قرار گیرد.

۵- همراه داشتن تجهیزات نجات در بهمن برای گروه های کوه‌نوردی از ملزومات ضروری صعودهای این فصل می باشد.

۶- اعضاء تیم ها از اطلاعات کافی خطرات کوهستان و خصوصا بیماری های شایع در ارتفاعات و پزشکی کوهستان مطلع بوده و حداقل دوره های آموزشی مقدماتی پزشکی کوهستان را گذرانده باشند.

۷- مسئولین پناه گاه ها را در جریان صعود خود قرار دهید(در گرفتاری یکی از کوهنوردان تهرانی در صبح امروز ۹۳/۸/۱۴ در بارگاه سوم دماوند مسئولین قرارگاه پلور و پناهگاه بارگاه سوم اطلاعی از صعود وی نداشته اند). در پناهگاه‌ها و قرارگاه‌های فدراسیون کوه‌نوردی کلیه مشخصات تمام افراد تیم و سرپرست تیم شامل نام و نام خانوادگی، نام گروه یا هیئت و شهرستان، تلفن‌های خود و وابستگان(جهت تماس ضروری) و مسیر صعود و برگشت خود و سایر اطلاعات ضروری را در دفتر پناهگاه ثبت نمایند.

۸- زمان بندی مناسب جهت به پایان رساندن برنامه قبل از تاریکی هوا (بهترین زمان اقدام به بازگشت: ساعت ۱۴) داشته باشند(در حادثه تلخ هفته گإشته در مسیر جنوبی دماوند علاوه بر صعود انفرادی، کوهنورد صعودکننده بین ساعت ۳ تا ۴ بعدازظهر قله را صعود نموده و در هنگام برگشت به تاریکی خورده و دچار حادثه سقوط گردید).

۹- وسایل ضروری کوه‌نوردی شامل: مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه ای کوهستان، کمکهای اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی، گوشی همراه(با میزان شارژ باطری کافی)(در حادثه دماوند امروز فرد کوهنورد از شارژ باطری موبایل کافی برخوردار نبوده و تلفن ایشان در پی چندین بار تماس نیروهای امدادی خاموش می باشد) که بتواند در مواقع ضرورت به شما کمک کند را فراموش نکنید.

۱۰- بر منطقه صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک (پرتگاهها، مناطق بهمن خیز، مناطق با احتمال ریزش سنگ و ...) اشراف داشته باشید.

۱۱- از صعود انفرادی پرهیز نموده و همراه با گروه و افراد مجرب به کوه‌نوردی بپردازید(در حادثه هفته گذشته مسیر جنوبی دماوند و همچنین حادثه امروز کوهنورد بصورت انفرادی اقدام به صعود نموده است).

۱۲- از اجرای برنامه‌هایی که فراتر از توانایی جسمی، فنی و روحی است پرهیز نمایید.

۱۳- از رفتن به ارتفاعات تا ۷۲ ساعت پس از بارش برف (به لحاظ احتمال ریزش بهمن) خودداری نمایید.

۱۴- از لباسهایی با رنگهای واضح (قرمز، زرد و فسفری) استفاده نمایید.

۱۵- به علائم هشدار دهنده، تابلوهای راهنمای مسیر، هشدارهای افراد مجرب، امدادگران و افرادی که از ارتفاع برمی گردند توجه نمایید(در حادثه هفته گذشته، کوهنورد حادثه دیده به هشدار مسئولین بارگاه سوم دماوند مبنی بر عدم صعود توجه ننموده است).

۱۶- آموزش های کوه‌نوردی و اصول اولیه کوهپیمایی، پزشکی کوهستان و . . . را در گروه ها، هیئت ها و باشگاهها کوه‌نوردی معتبر فراگیرید.


مطلب از: دکتر حمید مساعدیان - سرپرست کارگروه جستجو و نجات فدراسیون

+   وحید متانی ; ٩:٤٤ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩۳

انتخابات مرحله دوم هیئت مدیره انجمن توسعه پایدار قائمشهر

انتخابات مرحله دوم هئیت مدیره و بازرس انجمن توسعه پایدار قائمشهر
زمان:شنبه 17 آبان ساعت 16
مکان برگزاری: کانون مهندسین قائمشهر

اصلی ترین هدف این انجمن، بهسازی و رفع مشکلات شهری از طریق اظهارنظر و پیشنهاد راهکارهای مناسب به مراجع دولتی و مسئولان و کمک به آن ها در رفع مشکلات و اجرای طرح های توسعه شهری می باشد تا از این طریق بتوان به توسعه پایدار یاری رساند و نگاه صرفا کالبدی به شهر را به نگاهی انسانی، پویا و زنده تغییر داد. بدیهی است این امکان پذیر نخواهد بود مگر با همیاری و همدلی شما همشهریان عزیز.

+   وحید متانی ; ۱:٠٥ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩۳

صورت جلسه انجمن کوه نوردان ایران دفتر قائمشهر / آبان 93

صورت جلسه انجمن کوه نوردان ایران دفتر قائمشهر
4 آبان 93 - منزل آقای عیسی پور

قله ارفه کوه


1- ابتدا در مورد حق عضویت بحث و گفتگو شده و حاضرین حداقل مبلغ 250000 هزار ریال و حداکثر 350000 هزار ریال را برای اعضا توافق کردند(100000 ریال از هر عضو برای دفتر تهران بابت صدور کارت).
2- در مورد ارتباط با دیگر گروه های کوه نوردی و رئیس هیات کوه نوردی قائمشهر به منظور جذب اعضای جدید به منظور پیشبرد اهداف انجمن بحث و گفتگو شد.
3- حاضرین پیرامون برگزاری جشن سالانه انجمن کوه نوردان دفتر قائمشهر و نشست سالانه به منظور برگزاری انتخابات دوره ای توافق کردند و قرار شده در نشست آذرماه مقدمات برگزاری جشن و نشست سالانه تصمیم گیری شود.
4- بنا به پیشنهاد یکی از اعضا با توجه به زیبایی قله ارفه در فصل پاییز برنامه قله سِِِنگر با قله ارفه در تاریخ 16 آبان 93 جابجا شده است و در این برنامه داریوش شریفی پیرامون جغرافیای منطقه/رمضان عیسی پور پیرامون تکنیک های صعود/علی صمدی فر پیرامون آشنای بیشتر اعضا با اهداف انجمن کوه نوردان ایران در طول برنامه صعود به قلع ارفه صحبت های خواهند داشت.
5- جلسه آینده انجمن کوه نوردان ایران دفتر قائمشهر در تاریخ 2 آذر 93 (اولین یکشنبه هر ماه) در منزل آقای شریفی برگزار خواهد شد.

+   وحید متانی ; ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩۳

نظرخواهی در مورد چگونگی صعود مسئولانه به قله دماوند

نظرخواهی در مورد چگونگی صعود مسئولانه به دماوند


همۀ کوهنوردان طبیعت‌دوست کشور، از ریخت و پاش زباله در مسیرهای صعود به دماوند، و همچنین از فرسایش شدید خاک که ناشی از رفت و آمد مفرط در خارج از مسیرهای پاکوب است و  به‌ویژه در اطراف پناهگاه جنوبی به چشم می‌خورد، آگاهی دارند.

این آلودگی‌ها و فرسایش‌ها، در کنار مشکلات دیگری مانند چرای مفرط دام، رفت و آمد سنگین و چرای حیوانات باربر، آمد و شد خودروها تا ارتفاع 3000 متری مسیر جنوبی و 4000 متری غرب قله، معضل دفع فضولات انسانی، و ...  به سیمای طبیعی این میراث ملی آسیب رسانده است.

در شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک کشور ما، آسیب‌دیدگی طبیعت اثرات بسیار سختی دارد و بازگشت محیط‌های آسیب‌دیده به وضع طبیعی بسیار زمان‌بر و حتی ناممکن است.

فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، انجمن کوهنوردان ایران، و انجمن دوستداران دماوندکوه در نظر دارند راهکارهایی برای کاستن از اثرات منفی کوهنوردی و گردشگری در دماوند بیابند.

از این رو، از جامعۀ کوهنوردی و دیگر دوستداران محیط زیست درخواست داریم نظر و پیشنهادهای خود را در مورد چگونگی دست یافتن به این هدف با ما در میان بگذارند. امید است که با استفاده از این نظرها، و با جلب همکاری مردم محلی و کارشناسان دانشگاهی و مسئولان رسمی در سطوح گوناگون، بتوانیم گام‌های موثری برای حفاظت از برجسته‌ترین چشم‌انداز سرزمین خود برداریم.

+   وحید متانی ; ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩۳

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir