انجمن کوه نوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر

Qa'emshahr Alpine Club

گزارش برنامه‌ی پاک‌سازی همزمان چهار جبهه‌ی دماوند

اولین همایش حفظ محیط کوهستان

در روزهای ۲۳ و ۲۴ مرداد، تیم‌های مختلفی که در قالب برنامه‌ی پاک‌سازی همزمان چهار جبهه‌ی دماوند به منطقه آمده بودند، روی مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، و شمال‌شرقی به گردآوری زباله‌ها پرداختند و از قله تا ارتفاع ۴۰۰۰ متری را پاک‌سازی کردند. در ضمن، به گفتگو با کوه‌نوردان حاضر در منطقه پرداختند و مشارکت آنان را نیز جلب کردند.

 

اقدام‌های زیر براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته انجام شد:

  • هیات کوه‌نوردی خراسان رضوی به سرپرستی حسین امانی، در مسیر شمالی از قله تا ارتفاع ۳۸۵۰ متری را پاکسازی و به تعمیر دو جانپناه این مسیر اقدام کردند.
  • باشگاه کوه‌نوردی اسپیلت به سرپرستی ذبیح ا... حمیدی، در مسیر شمال‌شرقی از قله تا ارتفاع ۴۰۰۰ متری را پاکسازی کردند.
  • گروهی از هیات کوه‌نوردی بابل به سرپرستی قبادی در مسیر شمال‌شرقی، از قله تا ارتفاع ۴۰۰۰ متری را پاکسازی را کردند.
  • گروهی از هیات کوه‌نوردی آمل به سرپرستی مرشدپور، از قله تا جانپناه تخت فریدون را پاکسازی کردند.
  • گروهی از انجمن دوستداران دماوند کوه و دفتر نمایندگی انجمن‌ کوه‌نوردان در قائم شهر به سرپرستی وحید متانی، در مسیر غربی اقدام از قله تا ارتفاع ۴۲۰۰ متری را پاکسازی کردند.
  • هیات کوه‌نوردی کارگران کرج به سرپرستی کامبیز بختیاری، در مسیر جنوبی از قله تا ارتفاع ۴۲۰۰ را پاکسازی کردند.
  • رضا زارعی رییس فدراسیون و برخی از کوه‌نوردان حاضر در مسیر جنوبی در عملیات پاکسازی مشارکت داشتند.
  • گروهی متشکل از کارگروه محیط‌زیست فدراسیون، گروه دیده بان کوهستان، گروه کوه‌نوردی دانش تهران و هیات کوه‌نوردی خرم آباد در مسیر جنوبی، از ارتفاع ۵۰۰۰ متری تا ۴۲۰۰ متری را پاکسازی کردند و به گفتگو با کوه‌نوردان حاضر در منطقه در زمینه مشکلات محیط‌زیستی دماوند و به ویژه ضرورت بازگرداندن زباله‌های شخصی پرداختند.
  • دکتر آخانی و پنج نفر از دانشجویان آزمایشگاه گیاهان هالوفیت و C۴ دانشگاه تهران، همراه ما از مسیر جنوبی صعود کردند و به مطالعه و مستندسازی تنوع پوشش گیاهی در ارتفاع‌های مختلف دماوند و تا ارتفاع ۴۳۶۰ متری پرداختند و نمونه‌های گرده شناسی را جمع اوری کردند.

+   وحید متانی ; ٦:٤٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩۳

اولین همایش انجمن های مردم نهاد قائمشهر

اولین همایش انجمن های مردم نهاد قائمشهر
"تجلیل از رتبه های برتر کنکور سال 93"
29 مرداد 93 - ساعت 17:30 الی 20
سالن اجتماعات شهرداری قائمشهر
برگزارکننده:
انجمن دوستداران توسعه پایدار قائمشهر با همکاری انجمن کوه نوردان قائمشهر،کانون مهندسین قائمشهر،انجمن امداد به بیماران سرطانی،انجمن دوستداران دماوندکوه،مجمع عالی نخبگان قائمشهر.

+   وحید متانی ; ۸:۱۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩۳

«برگزاری همایش حفظ محیط کوهستان، ۲۲ تا ۲۴ مرداد 1393»

 

 

روابط عمومی انجمن کوه‌نوردان ایران به آگاهی می‌رساند

 

در بعد از ظهر روز چهارشنبه 22  مرداد یک همایش محیط زیستی در مورد مسایل دماوند، در قرارگاه کوه‌نوردی پلور برگزار خواهد شد.

این همایش، از سوی فدراسیون کوه‌نوردی و با همکاری گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان برگزار می‌شود و سخنران کلیدی آن، آقای دکتر حسین آخانی استاد گیاه‌شناسی دانشگاه تهران هستند. دوستان کوه‌نورد، به ویژه اعضای دفترهای نمایندگی انجمن در مازندران را دعوت به شرکت در این همایش می‌کنیم.

در روزهای 23 و 24 مرداد نیز همراه با کوه‌نوردانی که از نقاط گوناگون کشور خواهند آمد، اقدام به پاک‌سازی چهار مسیر اصلی صعود به دماوند خواهیم کرد.

این سه روز، فرصتی خواهدبود برای چاره‌اندیشی و تبادل نظر درباره‌ی پاره‌ای مشکلات دماوند مانند: چگونگی دفع زباله، مساله‌ی حفظ پوشش گیاهی دماوند، و موضوع قضای حاجت در این کوهستان. لطفا با حضور خود و یا فرستادن نظر و پیشنهاد، به حفظ "نماد طبیعی کشور" کمک کنید.

 

گروه دیده‌بان کوهستان

 

+   وحید متانی ; ٧:۱٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩۳

نامه سرگشاده به خانم ابتکار

عباس محمدی، فعال محیط زیست

در روز 25 تیر ماه، خانم ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، در سالن اداره کل محیط زیست استان تهران دیداری با مدیران و کارمندان و محیط‌بانان آن اداره کل و همچنین با نمایندگان چند سازمان مردم‌نهاد (سمن: ان جی او) داشتند. نامۀ زیر را قرار بود که ما نمایندگان چند سمن* در آن نشست به ایشان بدهیم و اگر فرصتی شد، دربارۀ آن گفتگویی بکنیم. اما آن نشست، صورت یک گردهمایی شلوغ یافت که چند نفری در آن سخنانی می‌گویند و جمعیت زیاد هم فقط گوش می‌کنند (یا نمی‌کنند!) و فرصتی برای گفتگو نماند.

در این نامه، برای آن که کلی‌گویی نشود، از میان انبوه معضل‌های محیط زیست کشور، به دو مورد: یکی مربوط به محیط‌های طبیعی، و دیگری مربوط به محیط‌های شهری اشاره کرده‌ایم:

سرکار خانم ابتکار

رئیس گرامی سازمان حفاظت محیط زیست

با سلام و احترام؛

ضمن سپاسگزاری از این که یک بار دیگر وقت گذاشته و نشستی با نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار کرده‌اید، و با قدردانی از مجموعه فعالیت‌های سازمان حفاظت محیط زیست که سبب رسانه‌ای شدن موضوع محیط زیست و افزایش حساسیت همگانی به این امر حیاتی شده است، و با آگاهی از این که دولت به تنهایی مسئول بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها و اقدام‌ها نیست، وظیفۀ خود می‌دانیم که همچون گذشته چشم بر روی تخریب و آلوده‌سازی محیط زیست کشور نبندیم و نکته‌هایی را بیان کنیم. در این فرصت، دو انتقاد و دو پیشنهاد را به عرض می‌رسانیم:

نخست، انتقادها:

1- با وجود رویکرد اعلام شدۀ دولت در حفظ محیط زیست، تغییر عملی محسوسی در رویکردها و اقدام‌های اجرایی که بیانگر اصلاح شیوه‌های «توسعه»‌ای مخرب باشد، به چشم نمی‌خورد. برای مثال، در کوهستان‌ها که تامین کنندۀ مهم‌ترین مادۀ حیاتی یعنی آب هستند، تمامی عامل‌های تخریب و آلوده‌سازی، شاید فقط با اندکی تخفیف در یکی دو نقطه، همچنان در کارند. چرای خارج از ظرفیت برد، بوته‌کنی و جنگل‌زدایی، ساختن سد و راه و ساختمان بدون کمترین ملاحظۀ زیست‌محیطی، و دفع انواع پسماند در محیط‌های حساس کوهستانی همچنان ادامه دارد. از این میان، فقط به موضوع سدسازی و مدیریت منابع آب، و در این مورد به موضوع دریاچۀاورمیه که مورد توجه خاص رئیس جمهور محترم هم بوده، اشاره می‌کنیم:

حضور سازمان محیط زیست، و به طور کلی رویکرد زیست‌محیطی در «ستاد احیای دریاچۀ ارومیه» تا کنون بسیار ضعیف بوده است. نزدیک به یک سال از فعالیت این ستاد می‌گذرد، و متاسفانه به نظر می‌رسد که همان مدیران و «متخصصان» و همان شیوه‌های تخصیص بودجه که موجب رو به مرگ رفتن دریاچه شده، برای «احیای» آن در نظر گرفته شده‌اند! در این مورد فقط یادآور می‌شود که بودجۀ قابل توجه تخصیص یافته برای «احیای» دریاچه ظاهرا قرار است که بیش از هر چیز، برای انتقال بین‌حوزه‌ای آب مورد استفاده قرار گیرد. تردیدی نیست که باز هم لابی‌های ساخت و ساز، اثرگذاری خود را داشته‌اند ... .

2- در موضوع محیط زیست شهری، ضمن قدردانی از تلاش سازمان حفاظت محیط زیست در جلوگیری از توزیع بنزین غیر استاندارد، لازم است بگوییم که شیوه‌های هزینه‌بر و ساخت و سازگرا مانند بزرگراه‌سازی، تغییر دادن پی در پی پیاده‌روها به قیمت نابودسازی درختان حاشیه‌، بی‌اعتنایی به حفظ حریم شهرها، تجاوز به باغ‌ها و فضاهای طبیعی اطراف و داخل شهر و حتی تخریب بوستان‌ها ... که غالبا از تهران الگو گرفته و به شهرهای دیگر هم تسری می‌یابد، همچنان رفتار غالب شهرداری‌ها است.

دوم، پیشنهادها:

1-  در موضوع احیای دریاچۀ اورمیه، سازمان حفاظت محیط زیست با اقتدار بیشتر وارد موضوع شود و بکوشد که به جای روش‌های انتقال آب از حوضه‌های بیرون از منطقه که قطعا مشکلاتی را برای حوضه‌های مبدا پدید خواهد آورد و هزینه‌های بسیار سنگینی هم بر کشور تحمیل خواهد کرد، شیوه‌های احیای اکولولوژیکی، با کاستن از فشار غیرمتعارف و آسیب‌زا بر منابع آب منطقه، به کار گرفته شود. به‌ویژه بهتر است به‌جای تخصیص بودجه برای طرح‌های انتقال آب از رودخانه‌های زاب و ارس، برای کاستن از مصرف آب در حوضۀ اورمیه چاره‌اندیشی شود. اگر سازمان بتواند در موضوع دریاچۀ اورمیه، دیدگاه زیست‌محیطی را پیش ببرد، قطعا در بسیاری زمینه‌های دیگر هم خواهد توانست الگوهای زیست پایدار را معرفی کند و به اجرا برساند.

2- در محیط های شهری، سازمان حفاظت محیط زیست می‌تواند تاثیرگذاری بیشتری بر شهرداری‌ها داشته باشد؛ این کار باید از تهران، با جلوگیری از «شهری‌سازی» دامنه‌های کوهستانی و پارک‌های جنگلی و پارک پردیسان و کشتزارها و باغ‌ها و باغچه‌های داخل و اطراف شهر آغاز شود. موفقیت سازمان حفاظت محیط زیست در این اقدام، جایگاه آن را در حوزۀ تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های مربوط به محیط‌های شهری ارتقا خواهد داد.

* انجمن کوهنوردان ایران، گروه دیده‌بان کوهستان، انجمن غارنوردان ایران، انجمن دروازه‌های سبز پارس، انجمن پایشگران محیط زیست، گروه بچه‌های آب، جمعیت حامیان زمین، و انجمن دوستداران دماوندکوه، این نامه را امضا کردند. دکتر حسین آخانی، استاد دانشگاه تهران نیز موافقت خود را با مفاد این نامه اعلام کردند.

+   وحید متانی ; ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢ امرداد ۱۳٩۳

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir