انجمن کوه نوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر

Qa'emshahr Alpine Club

سومین نشست هم اندیشی سازمان های مردم نهاد قائمشهر

سومین نشست هم اندیشی سازمان های مردم نهاد قائمشهر


سومین نشست هم اندیشی سمن های قائمشهر به منظور تشکیل شورای هماهنگی سمن های قائمشهر،عصر چهارشنبه 17 اردیبهشت 93 در دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی قائمشهر برگزار گردید.

مسعود مولانا دبیر اجرایی سمن های زیست محیطی شمال ایران- مازندران به همراه مهندس بهمن معین پور رئیس سازمان نظام مهندسی دفتر نمایندگی قائم شهر میهمان ویژه این جلسه بودند.نمایندگان سمن ها در بخش نخست جلسه، پیرامون ضرورت تشکیل شورای هماهنگی نقطه نظرات خود را بیان داشته و بر اهمیت شکل گیری آن در جهت توسعه همکاری بین سمن ها صحه گذاشتند.

بخش دوم جلسه پیرامون ساختار و اهداف شورای هماهنگی سمن ها شکل گرفت و در این رابطه مسعود مولانا در ارتباط با اهداف نهاد های مدنی و روند شکل گیری شورای هماهنگی سمن های شهرستان بابل تجربیات با ارزشی را با حاضرین در میان گذاشتند.

مسعود مولانا پاسخ گویی به چهار سوال 1) ضرورت شکل گیری شورا  2) اهداف مشخص شورا  3) ساختار شورا  4) چگونگی سیر شکل گیری شورا را پیش شرط تشکیل شورای هماهنگی سمن ها خواند و ارائه اخبار و گزارش عملکرد هر یک از سمن های عضو به منظور تبادل تجربه ، انتخاب و بررسی محوری معضلات شهری همچون پسماند،ترافیک و همکاری سمن ها و رویکرد انتقادی برای توسعه همکاری را از مهمترین اهداف شورای هماهنگی سمن ها برشمرد و در ادامه حاضرین نسبت به محور معرفی شده دیدگاه های خود را بیان داشتند.

در پایان این نشست حاضرین توافق کردند

1) انجمن های داوطلب آمادگی خود را جهت عضویت در شورای هماهنگی سمن ها اعلام کنند.

2) هر انجمن 2 نفر نماینده به شورا معرفی نماید.

3) پس از معرفی نمایندگان به شورا، در نخستین جلسه شورای هماهنگی،یک نفر به عنوان مسئول روابط عمومی و یک نفر دبیر اجرایی انتخاب گردد.

4) جلسات شورا به صورت دوره ای و ماهانه در دفاتر انجمن های عضو شورا تشکیل خواهد شد.

5) جلسه آینده ای این نشست،خرداد ماه در دفتر انجمن دوستداران توسعه پایدار قائمشهر برگزار خواهد شد.

انجمن های حاضر در جلسه :

- انجمن کوه نوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر

- سازمان نظام مهندسی مازندران دفتر نمایندگی قائمشهر

- شورای اسلامی شهر قائمشهر

- انجمن دوستداران توسعه پایدار

- انجمن دوستداران دماوندکوه

- جمعیت توانمندسازی پارسیان

- انجمن زنان مبارز با آلودگی محیط زیست

- موسسه مادران امروز (مام)

- کانون مهندسین قائمشهر

+   وحید متانی ; ٧:٥٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩۳

آگهی مجمع عمومی فوق العاده انجمن کوهنوردان ایران

مجمع عمومی انجمن کوهنوردان ایران

بدین وسیله از اعضای محترم انجمن کوهنوردان ایران دعوت می شود تا در تاریخ 93/02/25 ، از ساعت 17 تا 20 ،در محل خیابان انقلاب –  خیابان خاقانی ،ستاد سازمان های مردم نهاد  برای انجام دستور جلسه :

1- استماع گزارش مالی هیات مدیره
2 -انتخاب اعضای  اصلی و علی البدل هیئت مدیره و بازرسین
3 - طرح سایر موارد

با در دست داشتن کارت عضویت حضور به هم رسانند
هیئت مدیره انجمن کوهنوردان ایران

+   وحید متانی ; ٧:۳۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۳

گردهمایی سمن های زیست محیطی استان مازندران به مناسبت هفته زمین پاک

به مناسبت هفته زمین پاک؛

 3 اردیبهشت 93 گردهمایی سمن های زیست محیطی استان مازندران برگزار شد.


گردهمایی سمن های زیست محیطی استان مازندران به همت انجمن مهرورزان زمین پاک ساری و تلاش فراوان خانم بوداغی  با حضور دکتر فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر ناصر مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران،دکتر شادمان مدیرکل اموراجتماعی وشوراهای استانداری مازندران و مسعود مولانا دبیر اجرایی شورای هماهنگی سمن های زیست محیطی شمال کشور و با حضور فعالین محیط زیست و جمعی از مسئولین و اعضاء سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی استان مازندران از جمله:انجمن دوستداران دماوندکوه،انجمن کوه نوردان ایران(دفاتر ساری و قائمشهر)،انجمن توسعه پایدار،فرزندان زمین پاک داراب کلای ساری،کانون مهندسین قائمشهر و... در سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران برگزار شد.

برنامه با معرفی انجمن مهرورزان زمین پاک و سخنرانی دکتر ایاز  مدیر عامل سازمان مردم نهاد مهرورزان زمین پاک در ارتباط با اهمیت افزایش سطح آگاهی علمی زیست محیطی در جامعه و گسترش آن را در همه حوزه ها آغاز شد و سپس تریبون به مدت چند دقیقه به دکتر شادمان اختصاص یافت تا ایشان از کمبود سازمان های غیردولتی زیست محیطی در استان و لزوم افزایش آن ها بگویند.ایشان به جذابیت های بی نظیر استان از جمله آمدن پرندگانی مانند قو در فصل زمستان اشاره کردند و نیاز استان را به فعالیت های محیط زیستی بیشتر اذعان داشتند.

مسعود مولانا دبیر اجرایی سمن های زیست محیطی شمال ایران،راجع به لزوم به هم پیوستن سازمان های مردم نهاد و همکاری همه جانبه آن ها برای حفظ محیط زیست سخنرانی کردند.ایشان سپس راجع به مشکلات پسماند و دفع زباله در استان هشدار دادند.

عارف آهنگر نماینده انجمن محیط زیستی فرزندان زمین پاک داراب کلا با توصیفی شاعرانه از غم طبیعت و مادر ما زمین در آسیب های وارده توسط انسان و همچنین از خطر نابودی چشمه مازیار در داراب کلا سخن گفته خواهان همیاری و همکاری سمن های محیط زیستی حاضر در جلسه شدند.

سپس نمایشنامه خوانی بسیار جالبی با موضوع محیط زیست و نقش خانواده ها با حضور سه نوجوان و منیژه معصومی کارگردان و نویسنده  تئاتر اجرا شد که به نوعی نقطه عطف این همایش بود.

در ادامه سخنرانی ها دکتر مهردادی نیز بر لزوم همکاری در امر حفاظت تاکید کرده، از حاضرین بخاطر حضورشان تشکر کردند،دکتر صفائیان در مشکلات زیست محیطی را از دیدگاه اکولوژیک بررسی کرده و هشدار دادند که طبیعت تا حدی میتواند آسیب ها را تحمل کنند و بعد از آن یک مرحله رو به زوال به سرعت شکل خواهد گرفت که دیگر کار چندانی برای نجات اکوسیستم نمی توان کرد.

سپس نوبت به خانم دکتر فرشچی رسید که از راه دور (تهران) خود را به ساری رسانده بودند و بنابراین کمی دیر به جلسه رسیدند. لازم به ذکر است که حاضرین و حتی مسئولین از حضور چنین مقام مسئولی در جلسه هیجان زده شده بودند. ایشان درباره فواید بی نظیر دریای خزر و وضعیت اسفناک آلودگی دریای خزر و لزوم همکاری تمامی دوستداران محیط زیست و سمن های محیط زیستی برای حل چنین مشکلی سخن گفتند.

پیش از پایان همایش داریوش عبادی دبیر علمی شورای هماهنگی سمن های زیست محیطی شمال ایران و دبیر علمی انجمن دوستداران دماوندکوه بیانیه سمن های زیست محیطی کشور به مناسبت هفته زمین پاک به شرح زیر قرائت کرد و سپس خاتمه جلسه اعلام شد.

متن بیانیه شورای هماهنگی سمن های زیست محیطی شمال کشور

جلوگیری از تخریب عرصه های منابع طبیعی،حفاظت از محیط زیست و پایداری اکوسیستم ها همواره مورد تاکید مجامع و سازمانهای ملی و بین المللی بوده است،اما شوربختانه همچنان جهان به سمت تخریب زمین،تغییر اقلیم و ناپایداری اکوسیستم ها در حرکت است.

در این میان متاسفانه شمال کشورمان بیش از همه با چالش های جدی زیست محیطی مواجه است،به ویژه موضوع  نابسامانی پسماندها،کاهش کمی و کیفی جنگل ها،آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی و دریا که از مهمترین معضلات شمال کشور به شمار می آیند.

فقدان مدیریت جامع و عدم نگرش به مسائل محیط زیست در برنامه های اقتصادی از اساسی ترین دلایل این معضلات بوده است.وجود صنایع آلاینده و تغییر کاربری های غیر اصولی اراضی جنگلی- مرتعی- کشاورزی ازنتایج ناخوشایند عدم مدیریت جامع و نداشتن باور عملی به مردم و سازمان های مردم نهاد و فقدان رویکرد برنامه ریزی مشارکتی با حضور ذینفعان است.

این شورا به نمایندگی از سوی سازمان های مردم نهاد زیست محیطی شمال کشور انتظار دارد،مسئولین ما حداقل تا یکسال آینده بطور مشخص برنامه ای جامع در زمینه توقف ناپایداری اکوسیستم ها و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و حفاظت از محیطزیست تدوین نموده و به طور شفاف مشارکتی را با مردم در میان بگذارند.

مسلما مردم فهیم مان بویژه علاقه مندان محیط زیست،در چگونگی برنامه ریزی و اجرای آن مشارکت خواهند نمود.

شورای هماهنگی سمن های زیست محیطی شمال ایران ضمن ارج نهادن به هفته زمین پاک،آمادگی خود را جهت همکاری در برنامه ریزی و اجرای برنامه های جامع در استانهای گلستان،مازندران و گیلان در جهت تعامل و مشارکت با دستگاه های اجرایی،آموزشی و تحقیقاتی اعلام می نماید.

به امید سرزمینی پاک و سبز

گزارش: نگین ولیزادگان – کارشناس ارشد محیط زیست

 

 

+   وحید متانی ; ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۳

تقویم برنامه های شش ماه اول 1393 گروه دیده بان کوهستان

 تقویم برنامه‌های شش ماهه‌ی اول 1393 گروه دیده‌بان کوهستان

فعالیت‌های دیده‌بان کوهستان طیفی متنوع شامل دیده‌بانی طبیعت، آموزش و پژوهش را در برمی‌گیرد. ما با فعالان محیط زیست و کوه‌نوردان ارتباط داریم و با سازمان‌های غیردولتی و دولتی همکاری می‌کنیم. ما سفر را به عنوان رخدادی کارا برای انس با طبیعت و آموزش محیط زیست آزموده ایم و در برنامه ریزی دکا سفر نقش پررنگی دارد. از همه‌ی دلسوزان ایران و علاقه‌مندان طبیعت، برای شرکت در برنامه‌ها دعوت می‌کنیم و از پیشنهادها و همیاری شما استقبال می‌کنیم.

تماس با ما

Email: iranmountainwatch@gmail.com

 آشنایی بیشتر با دیده بان کوهستان

www.alpineclub.ir/fa/mountain_watch

+   وحید متانی ; ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩۳

روز جهانی زمین پاک

روز جهانی زمین پاک

هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می‌شود و به همه مردم یادآوری می‌کند که نباید سیاره خود "زمین" را فراموش کنند.


7نکته برای داشتن زمین پاک

نشنال‌جئوگرافیکNational Geographic برای آنکه هر کس سهمی در بهتر شدن هوای اطرافش داشته باشد نکاتی را پیشنهاد کرده است:

1- در استفاده از کاغذ صرفه جویی کنید و سعی کنید کارهایتان را بدون استفاده از کاغذ انجام دهید. به طور مثال تا حد امکان قبض‌هایتان را از طریق اینترنت پرداخت کنید.

صرفه جویی در کاغذ در واقع به معنای کمتر بریده شدن درختان اطراف شماست که هر ساله هزاران هزار از آنها برای تولید انواع کاغذهایی که در طول روز در اختیار شما قرار می‌گیرد تلف می‌شوند و در عین حال با این کار زباله کمتری تولید شده و دی اکسید کربن کمتری تولید می‌گردد.

2- در ساخت و انبوه شدن جنگل‌ها شما هم کمک کنید. کاشت هر نهال می‌تواند سال‌های سال هم خاطره خوشی برای شما و هم کمکی به محیط زیستتان باشد.

3- به انجمن‌های حمایت از محیط زیست کمک کنید. آنها با تلاش بی وقفه خود سعی در نجات  زمین دارند.

4- در محل کارتان هم به سبز بودن زمین فکر کنید. از مدیر بخش خود بخواهید که برنامه‌ای ترتیب دهد که کاغذ کمتری مصرف شده و اسراف نشود. برای نوشتن از هر دو روی کاغذ استفاده کنید.

5- اگر به سفر رفتن فکر می‌کنید حتما سفر با قطار را در اولویت قرار دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که دی اکسید کربنی که قطارها برای زمین تولید می‌کنند 4 تا 15 درصد کمتر از هواپیماهاست. پس قطار را فراموش نکنید.

6- در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. اسراف در آب می‌تواند به ضرر زمین تمام شود. هنگام دوش گرفتن زمان مشخصی را در نظر بگیرید و دقایق طولانی بی‌دلیل زیر دوش نمانید و آب را بی علت باز نگذارید.

7- در محله خود جستجو کنید. می‌توانید از همین هفته به محله خود بروید و کمی کنکاش کرده و ببینید که سوپرمارکت‌ها و دیگر مغازه‌ها چطور زباله تولید می‌کنند و چقدر می‌توان به آنها نکات مفیدی را گوشزد کرد.

اگر رودخانه‌ای نزدیک محل سکونت شماست آن را زیر نظر بگیرید و راه‌هایی برای تمیز نگه‌داشتن آن به همسایه‌ها پیشنهاد کنید.

به همین مناسبت:

جمعه 5 اردیبهشت 93

برنامه گروه کوه نوردی نوشا(قائمشهر و ساری) یه برنامه دو منظوره ست،گلگشت و کوه نوردی
قله بِزگوش سوادکوه

.................

چهارشنبه 3 اردیبهشت 93

انجمن مهرورزان زمین پاک(ساری) به همراه سازمان حفاظت محیط زیست ساری یه برنامه پیاده روی با حضور دانش آموزان پیش دبستانی تدارک دیدند.
ساعت 9 صیح - مسیر حرکت:میدون ساعت ساری تا میدون شهرداری
از همه دل سوزان و دل نسوزان زمین دعوت می شه در این برنامه شرکت کنن.
جهت هماهنگی با خانم بوداغی تماس بگیرید.

................

(همه با هم برای زمین )
گرد همایی سمن های زیست محیطی مازندران بمناسبت( روز جهانی زمین پاک )
عصر چهارشنبه 93/2/3 راس ساعت 4 تا 6 در ساری ،سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط زیست استان : خیابان امیر مازندرانی انتهای خیابان شهبند.
از همه علاقمندان و دوستداران زمین دعوت بعمل می آید.برگزار کننده انجمن مهرورزان زمین پاک.

در نهایت بهترین راه کمک به زمین می‌تواند لذت بردن از آن باشد. از خانه بیرون بروید و انگیزه خود را برای نجات این محیط زیبا بیشتر کنید.
+   وحید متانی ; ٧:٤۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳٩۳

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir